В вас мудрість вічна і любов жива… А хтось же вас народжував, слова…

Щороку 24 травня у всіх слов’янських країнах відзначають День слов’янської писемності і культури та вшановують пам’ять святих рівноапостольних Кирила і Мефодія творців слов’янської абетки.

Молода європейська, незалежна  держава Україна  вшановує слов’янських учителів, чий науковий подвиг свого часу сприяв майбутньому становленню й розквіту  української писемності.

Українська  мова є  важливою частиною ідентичності українців, ознакою нашого народу, це  ще одна наша зброя у протистоянні ворогу.

Слов’янська писемність була створена в IX столітті, орієнтовно у 862-863 роках.

Кирило, за допомогою старшого брата Мефодія, створив слов’янську абетку на основі грецької, змінивши її, щоб передати слов’янську звукову систему. Були створені дві абетки – глаголиця і кирилиця.

Кирилиця поширилась серед східних і південних слов’ян та стала основою багатьох сучасних слов’янським мов, в тому числі й української.

З ініціативи Мефодія було розпочато переклад основних книг Старого Завіту слов’янською мовою. Брати перекладали слов’янською мовою богослужебні книги, самі писали оригінальні твори, проповідували православ’я та відкривали при церквах школи. Це створило підвалини для започаткування слов’янських літературних мов і книжкової справи, сприяло розвитку освіти та культури слов’янських народів.

Найдавнішою точно датованою кириличною книгою є давньоруське Остромирове Євангеліє 1056–1057 років.

З нагоди Дня слов’янської писемності і культури учні 5 класу взяли участь у пізнавальній вікторині про просвітницьку діяльність творців абетки Кирила та Мефодія, виникнення слов’янської літературної мови і книжкової справи, розвиток освіти та культури, долучилися до відеоперегляду та взяли участь у тематичній вікторині.

Україна є невід’ємною частиною європейської родини, бо має одні витоки зі східно – та південноєвропейськими державами, спільну історію, писемність, культуру. 1 січня 2007 року, після приєднання Болгарії до Європейського Союзу, кирилиця також стала 3-м офіційним алфавітом ЄС, після латини і грецького письма.  Вийшовши із родини слов’янських мов, українська стала невід’ємною частиною всесвітнього простору та однією з наймелодійніших мов. Вона жива й розвивається протягом тисячоліть, вбираючи в себе слова та фразеологізми всіх етносів, що проживають в Україні.

Пам’ятаймо нашу історію, примножуймо культурну спадщину свого народу, плекаймо і розвиваймо рідну – українську  мову!

Залишити відповідь

© 2013 Гімназія. Всі права захищені.
Powered by