“Він так любив людей, що сяяв весь зорею”

6 січня, виповнюється 190 років із дня народження Степана Руданського – відомого українського поета, сатирика, перекладача та лікаря, якого називають “незрівняним анекдотистом”.
Народився Степан Руданський 6 січня 1834 року на Вінниччині у селі Хомутинці в родині попа. Мав трьох братів – Григорія, Олександра та Юхима. Батько мріяв про те, що Степан став священиком і віддав його до духовної семінарії.

Але у юного семінариста Руданського було інше дуже цікаве захоплення – він любив бувати на ярмарках, на вулицях серед простих людей. Там він з захопленням слухав їхню мову, записував різноманітні історії, прислів’я, приказки, бувальщини, пісні. У хлопця не лежала душа до попівства, він мріяв стати видатним лікарем.
Дорогі діти, пропоную вашій увазі коротеньку біографію письменника.

Степан Руданський став основоположником жанру СПІВОМОВКА в українській літературі. Він був справжнім талантом та першовілкривачем. У 1851-1860 роках Руданський створив три рукописні збірки.”Співомовок”.

Деякі з них ви можете почути тут:

Згодом цей жанр в українській літературі закріпив Іван Франко, створивши цикл “Нові співомовки”. Письменник називав співомовки “короткими епічними анекдотами, сюжет яких взятий з уст народу”

За життя поета була опублікована лише невелика кількість його творів. Більшість творів побачила світ у 80-х – на початку 90-х років у львівських виданнях «Правда», «Зоря», у часописі «Киевская старина».

На Вінниччині щорічно проводять заходи щодо вшанування пам’яті нашого славетного земляка. З 1981 р. в с. Хомутинці на Калинівщині відбувається щорічне свято сатири і гуморуНині  – Всеукраїнське свято сатири і гумору імені Степана Васильовича Руданського.

1994 р. засновано літературну премію ім. С. Руданського, а з 2006 року її перейменовано у Всеукраїнську літературно-мистецьку премію імені Степана Руданського. За ініціативи відомого гумориста-сатирика Анатолія Гарматюка в березні 1998 р. створено громадське творче об’єднання – Вінницький курінь гумористів імені Степана Руданського.

Залишити відповідь

© 2013 Гімназія. Всі права захищені.
Powered by