Міжнародний день демократії

Відзначається за рішенням Генеральної асамблеї Організації Об’єднаних Націй. Це надзвичайно важлива дата, адже більшість розвинених країн на планеті є демократичними. І наша держава ось уже кілька десятиліть рухається шляхом утвердження принципів народовладдя.

У цьому році  Тиждень громадянського суспільства вперше відбувається  з 11 до 17 вересня 2023 року, центральною подією якого стане 15 вересня – Міжнародний день демократії.

Війна України із Росією – це протистояння демократії та тоталітаризму і диктатури.

Демократія – одвічна цінність українського народу і зародилась ще за часів Ярослава Мудрого.

“Україна має власну, глибоко закорінену демократичну традицію. Елементи демократії знаходимо у вічовій традиції Київської Русі та Галицько-Волинського князівства, в козацькому самоврядуванні, організації міського життя на принципах магдебурзького права, визнанні в тогочасних політичних трактатах («Пакти і Конституція прав і вольностей війська Запорозького» 1710) за кожною людиною права на свободу й самовизначення, в діяльності громад, кооперативів тощо. Проте ці елементи демократії так і не розвинулися ні в самодержавній Російській імперії, ні в консервативній Австро-Угорщині. Проте протягом століть українці спромоглися зберегти свої автентичні риси, що характеризують їх як народ з давньою багатою культурою, демократичними традиціями та національною гідністю. Починаючи з періоду Київської Русі, політико-правовий лад українців характеризувався ліберальністю, договірною основою у відносинах між владою і народом. Усі рецепції, яких зазнавала Україна, трансформувалися крізь цей фундамент, а ті, що не змогли адаптуватись до нього, відкидалися народною свідомістю, оскільки це суперечило її настановам.
Сучасна українська держава є демократичною за всіма основними формально-юридичними ознаками: Конституція України 1996, виборче право й виборча система загалом відповідають критеріям демократії. Але демократія в Україні ще не є дієвою, вона не стала засобом і механізмом гуманізації життя.

Україна залишилася в розділі “гібридних режимів», тобто належить до країн, що, як правило, є виборними демократіями, але зі слабкими демократичними інституціями і зі значними викликами, що постали в царині захисту політичних і громадянських прав. Ця оцінка стосується вільної території країни.” цитата зі статті Вікторії Хвіст, доцента кафедри міжнародних відносин і суспільних наук.

 Щоб побудувати міцну демократичну країну наші учні вивчають основні засади демократичного суспільства вже сьогодні, від молодших до старшокласників.

ІДЕЇ ДЛЯ РОБОТИ З УЧНЯМИ

18 вересня загальношкільне ранкове коло було присвячене Міжнародному Дню демократії. Діти розповіли про поняття демократії, основні її принципи та засади. Обговорили як розвивається демократія в Україні. Переглянули відео приклад застосування демократичних принципів у школі.

Першокласники  розглянули принципи демократії на прикладі історичної казки і ознайомилися розвитком демократії в Україні.

Залишити відповідь

© 2013 Гімназія. Всі права захищені.
Powered by