Іван Котляревський” ЕНЕЇДА” 225 років із часу видання

У 2023 році на державному рівні Україна відзначає 225-річницю з часу виходу поеми Івана Котляревського «Енеїда» – знакового твору, що започаткував становлення нової української літератури.

Котляревський – геніальний автор, творчість якого особливо сьогодні має для нас велике значення – зокрема, у протистоянні з Росією. 1798 рік, коли побачили світ перші частини «Енеїди» Котляревського, став не лише роком народження нової української літератури. Він дав старт для початку соціокультурного конфлікту між імперською Росією та «провінційною» Україною.

Вихід у світ «Енеїди» став епохальною подією в культурному житті України. Це була перша друкована українська книга, написана живою народною мовою. На той час українська мова внаслідок цілої низки указів російської влади поступово витіснилася з ужитку, навіть церковні служби змушували правити церковнослов’янською мовою. Відтак твори Івана Котляревського започаткували новий етап формування української літературної мови.

Вже 225 років українці щиро сміються над пригодами Енея, троянця в козацьких шароварах і жупані, “парубка моторного”, що змушений був покинути сплюндрований ворогами рідний край і шукати нової вітчизни. А в підтексті поеми зашифровано цілий пласт нашої історії. Травестійних “перевдягань” славетного античного Вергілієвого епосу з’явилося в ті часи багато, але тільки українська версія стала архітвором національного письменства.

«Енеїда» започаткувала нову добу українського письменства, стала національною гордістю народу, принесла світову славу її авторові.

Тематичну електронну виставку підготовлено Відділом соціокультурної діяльності.

/За матеріалами Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського/

Історія та цікаві факти про поему у відематеріалі:

До вашої уваги – пізнавальний тест про «Енеїду» Івана Котляревського й довкола неї.

Любов к Отчизні де героїть,
Там сила вража не устоїть,
Там грудь сильніша од гармат,
Там рицар — всякий парубійко,
Козак там чортові не брат             

 І. Котляревський

Залишити відповідь

© 2013 Гімназія. Всі права захищені.
Powered by