Микола Міхновський, ідеолог самостійництва

1873, 31 березня – на Полтавщині у родині сільського священика народився Микола Міхновський, адвокат, ідеолог самостійницької течії в українському русі початку ХХ століття. Він – автор програмного документу Браства тарасівців «Кредо молодого українця» та брошури «Самостійна Україна».

Детальніше про життєвий шлях читайте на сайті Українського ІНП

«Українська нація мусить добути собі свободу, хоч би захиталася ціла росія!» — ці слова Міхновського, сказані 1900 року, винесені в епіграф книги «Микола Міхновський. Спогади, свідчення, документи», яка стала книгою 2021 року.

І сьогодні, у час екзистенційної війни з росією, ми повторюємо їх. Але зараз за нами ЗСУ, Національна гвардія, США і 50 країн Європи, а за спиною в Міхновського в 1900 році нікого не було. Та все ж він із щоптою однодумців кинув виклик колосу-росії в час її розквіту. Та ще й проголосив ідею Самостійної України тоном «певним себе, ясним, виразним, відважним». «…Я сказав би, — зазначав Дмитро Донцов, — [тоном] панським, шляхетним, в якім не було й тіні запобігливо-покірного тону до «старшого брата», тоном мужнім, подекуди трагічним, тоном політичного заклику до великих діл».

Текст брошури читайте тут:

«Брошура Міхновського зробила вражіння вибухлої бомби», — стверджував Донцов. Багато хто перелякався, засудив гасло самостійної України як антидемократичне, антиросійське. І все ж він запалив національне багаття в душах мільйонів українців, виплекав героїчне покоління 1917-1920-х років. Бо апелював «до людей віри, чести і характеру».

Велика Олена Теліга ставила Миколу Міхновського в один ряд з Тарасом Шевченком, Оленою Пчілкою, Іваном Франком і Лесею Українкою. Бо вважала, що Міхновський мав «цивільну відвагу». І в його конфлікті з письменником Володимиром Короленком, якому Міхновський не подав руки як зрадникові нашого народу, була повністю на боці Миколи Міхновського.

Цікаві матеріали про Міхновського:

Микола Міхновський. У пошуках українського Едему

Ідеолог Микола Міхновський. До 120-річчя брошури «Самостійна Україна»

Обласний фестиваль “Славетні імена України”

Матеріали презентаційної сесії

Залишити відповідь

© 2013 Гімназія. Всі права захищені.
Powered by