Що таке толерантність?

16 листопада 1995 року держави-члени ЮНЕСКО ухвалили Декларацію принципів терпимості. В 1996 році Генеральна Асамблея запропонувала державам-членам щорічно 16 листопада відзначати Міжнародний день толерантності, приурочивши до нього відповідні заходи, орієнтовані як на заклади освіти, так і на широку громадськість.

Сучасні люди завжди повинні прагнути підтримувати принципи терпимості, взаємної поваги та мирного співіснування. Жодне суспільство не є, й не може бути однорідним, тому що кожне суспільство складається з людей, різних не тільки з погляду їхнього етнічного походження, віросповідання, політичних поглядів, але і з погляду віку, статі, інтересів, виховання, матеріального становища тощо.

Саме тому, ми повинні бути завжди готові усувати різноманітні стереотипи і виступати на захист жертв дискримінації.

      Толерантність – це повага, сприйняття та розуміння багатого різноманіття культур нашого світу, форм самовираження та самовиявлення людської особистості.

Толерантність ‒ це терпимість до іншого світогляду, способу життя, поведінки, культури і звичаїв.

Формуванню толерантності сприяють знання, відкритість, спілкування та свобода думки, совісті й переконань.

Це складний, тривалий процес, що проходить такі стадії:

1. Загальна поінформованість щодо того, з ким установлюються відносини (особистість або група).

2. Формування позитивного уявлення про цю особистість/групу.

3. Спілкування шляхом обміну думками з виявленням подібностей і відмінностей.

4. Домовленість про взаємоповагу до відмінностей та ідентичності (етнічної, соціокультурної, індивідуальної, статевої), визначення принципів та умов спілкування, співробітництва і співіснування, виявлення подібностей і розходжень.

5. Формування ефективних відносин: перехід від етапу пасивності, від простого співіснування до етапу активності, спільної участі, кооперації, взаємодії.

У невеличких пояснювальних відео ви зможете побачити приклади порушення толерантності та як батькам виховувати толерантність в дітях.

Пропонуємо цікаву розробку-презентацію для учнів НУШ про толерантність

«Усі люди мають недоліки – хто більші, хто менші.Ось чому і дружба, і допомога, і спілкування були б неможливими, якби не існувало між нами взаємної  терпимості»  

                                                                                     Г.Гвіччардіні – італійський історик, філософ-гуманіст

Сьогодні наша розмова у 5 класі на уроці етики була присвячена толерантності.

Чи завжди ми поважаємо думки, погляди інших? Як треба поважати інших? Чи треба прагнути, щоб інша людина сприйняла ваші погляди? Проявляти нетерпимість чи бути толерантним? Такими питання ми задалися.

Потім переглянули анімаційний короткометражний фільм «Ian» https://www.youtube.com/watch?v=Hz_d-cikWmI&t=262s  а подальше обговорення допомогло налаштувати фокус нашого сприйняття на необхідність  ставитися з повагою до особливостей інших людей. Інсценування «Плакат»:

Далі ми з учням розіграли сценку за малюнком і обговорили:  що ж відбулося між цими людьми ?,  хто ж правий?. З цієї ситуації зробили висновки, що кожна людина  має свою думку і вважає, що тільки її думка є правильною. А небажання зрозуміти одне одного – найкоротший шлях до непорозуміння та до конфлікту. Вправа «АРКУШ»

Було дуже весело, коли виконували цю вправу: потрібно було кожному учню скласти свій аркуш паперу навпіл і відірвати верхній правий кут. Таке дійство повторити  4 рази. Коли ми розгорнули свої аркуші, то побачили, що  в кожного вийшли різні дірочки. Чому аркуші відірвані так по-різному?

Ми разом розбиралися:  Чи можемо сказати, що хтось виконав роботу неправильно? Чи можемо сказати, що всі, хто відірвав аркуші інакше, ніж ви,є гіршими за вас? Чи буває так, що ми оцінюємо людину тільки з огляду на те, чи робить вона щось так само, як ми? Чого навчає ця вправа?

Потім разом зробили висновки, що навчитися жити серед людей, вміти спілкуватися, так само важливо, як і вивчати математику чи основи здоров’я, покоряти горні вершини або вивчати морські глибини.

А на останок ми пройшли  Квест до Дня толерантності 

 https://www.youtube.com/watch?v=eTxfjGioxbE

В 10 класі був оголошений Тиждень толерантності і добрих справ “До серця йде лиш те, що йде від серця”. Учні переглянули інформаційне відео та соціальний ролик, а потім, обговорили побачене.

Залишити відповідь

© 2013 Гімназія. Всі права захищені.
Powered by