Роковини в часи болю

29-30 вересня вшановуємо 81-ші роковини від початку масових розстрілів, здійснених гітлерівцями у Бабиному Яру (29-30 вересня 1941р.)

Бабин Яр – місце пам’яті та некрополь близько 100 тисяч цивільних громадян і військовополонених, розстріляних нацистами у 1941–1943 роках.

Серед них – євреї і роми, червоноармійці, комуністи, підпільники Організації українських націоналістів, «саботажники», порушники комендантської години та навіть пацієнти психіатричної лікарні імені Павлова.

Масовий розстріл євреїв у Бабиному Яру стала символом «Голокосту від куль» і нацистської політики масового знищення людей.

Масові розстріли в Бабиному Яру розпочалися відразу після вступу нацистів та їхніх союзників до Києва у вересні 1941 року і відбувалися чи не щоденно до завершення окупації міста.

Найтрагічнішими стали 29-30 вересня, коли вбили майже 34 тисячі євреїв – мешканців Києва. В німецьких донесеннях цю операцію назвали «грос акцією» («велика акція», від нім. Großaktion). Формальним приводом до неї стала радянська диверсія зі знищення Хрещатика 24 вересня.

Нацистська операція в Бабиному Яру 29–30 вересня стала однією з наймасштабніших каральних акцій Другої світової війни. Більшість населених пунктів України мають свої більші чи менші «бабині яри» – місця нацистських розстрілів євреїв та інших жертв.

Провідна роль у розстрілах кінця вересня – початку жовтня 1941 року в Бабиному Яру належить зондеркоманді 4а під орудою штандартенфюрера СС Пауля Блобеля. Цей нацистський підрозділ здійснив також масові вбивства євреїв у Львові, Рівному, Луцьку, Новограді-Волинському, Житомирі, Білій Церкві та інших містах.

Голокост – важка незагоєна рана в історії України в Другій світовій війні. Жертвами злочину стали близько півтора мільйона українських євреїв.

Докладніше читайте в цьому матеріалі:

https://np.pl.ua/2022/09/29-30-veresnia-vshanovuiemo-81-shi-rokovyny-vid-pochatku-masovykh-rozstriliv-zdiysnenykh-hitlerivtsiamy-u-babynomu-yaru-29-30-veresnia-1941r/

До Вашої уваги також освітнє відео про трагедію:

Бабин Яр залишався застереженням про небезпеку від ненависті, расизму, міжнаціональної ворожнечі, переслідування та знищення людей за етнічною, політичною, релігійною або іншими ознаками.

Після відкриття й осмислення жахів Голокосту світова спільнота пристала на позицію «ніколи знову», проте геноциди продовжують ставатися.

Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» запустив онлайн-платформу «Червона точка пам’яті», що є інструментом для збереження, вивчення, дослідження історії періоду Другої світової війни та Голокосту.

Уже зараз школярі разом із вчителями документують локальну та регіональну історію Другої світової війни та Голокосту: записують спогади очевидців, оцифровують музейні експонати й артефакти з домашніх архівів, шукають інформацію про місцеві пам’ятники жертвам Голокосту. Записані свідчення й оцифровані пам’ятки додаються на платформу.

Якщо у вашій сімейній історії є спогади про ці трагічні події то ви теж може додати їх на цю платформу.

Сьогодні в 10 класі було проведено годину спілкування “Ми пам’ятаємо” до Дня пам’яті трагедії Бабиного Яру

Пам’яті поетеси і патріотки Олени Теліги, розстріляної фашистами 2 лютого 1942 р. у Бабиному Яру. 

Йосип Мартинюк, “Монолог Олени”, читає учениця 10 класу Ралітна Єлизавета:

Залишити відповідь

© 2013 Гімназія. Всі права захищені.
Powered by