Авторська вправа «Захисна мандала»

Автор: Яна Поліщук

Дуже цікавим методом в роботі як з дорослими, так і з дітьми є робота з мандалами (їх розфарбовування та створення). В перекладі мандала означає «коло», «диск», тобто передбачає процес роботи в колі.

Мандалотерапія – це природний і радісний спосіб поліпшення емоційного стану, зняття напруги, вираження емоцій, який сприяє розвитку творчості, художнього та духовного самовираження дітей.

Тож пропоную Вашій увазі авторську вправу «Захисна мандала», яка дає можливість дитині пропрацювати свої побоювання, опираючись на внутрішній ресурс і власні можливості, створює позитивний ореол очікування майбутнього, сприяє вивільненню прихованих емоцій ну і розвиває асоціативне мислення.

Вправа реалізується в кілька етапів, кожен з яких можна супроводжувати приємною музикою. Для діток, які вперше працюють з мандалою, я пропоную працювати в колі, намальованому простим олівцем, починаючи від його центру. Якщо в процесі створення виникне бажання вийти за лінію кола, або ж створити її меншою, то лінії можна буде стерти. Кольори і матеріали для мандали можна використовувати різноманітні, їх можна навіть міксувати (наприклад, використовуючи пластилін, олівці і техніку аплікації).

1 ЕТАП. ЧИЯ МАНДАЛА. Запропонуйте дитині в центрі кола зобразити себе у вигляді певного образу (це може бути як фігурка чоловічка, так і те, з чим дитина себе асоціює).

2 ЕТАП. ЗГАДАЙ СВІЙ НАСТРІЙ, КОЛИ ТИ ВІДЧУВАВ СЕБЕ МАКСИМАЛЬНО СИЛЬНИМ І ЩАСЛИВИМ. Далі пропонуємо дитині рухатись по колу від фігурки себе і символом зобразити свій щасливий і «всесильний настрій». Зауважу, що діти можуть йти не зовсім по колу або ж взагалі створювати інші фігури, це абсолютно не проблема, адже це їх власне виявлення. З часом, при регулярній роботі з мандалами діти стабілізують себе в коло.

3 ЕТАП. ЩО ЦЯ МАНДАЛА БУДЕ ОБЕРІГАТИ. Запропонуйте дитині подумати, щоб вона хотіла дуже сильно вберегти. Тут може бути кілька варіантів і всі їх можна вносити в мандалу, зображаючи наступними за символами свого щасливого настрою. Це можуть бути як матеріальні так і нематеріальні речі, головне, таким чином дитина вивільняє свої хвилювання.

4 ЕТАП. ЩО МОЖУ РОБИТИ Я, ЩОБ ЦЕ ВБЕРЕГТИ. Попросіть дитину визначити, які дії вона може робити аби оберігати все те, що вона зазначила перед цим. І теж у вигляді певних образів, які вона засоціює самостійно , намалює їх наступним шаром у своїй мандалі, як захисний шар.

5 ЕТАП. ЯК ВСЕ ЗМІНИТЬСЯ. Запропонуйте дитині наступними шарами в образах зобразити, як зміниться реальність, коли все це буде в безпеці і захищено..

По завершенню техніки свою мандалу дитина може вирізати, наклеїти на картон і підвісити на ниточку у власній кімнаті аби постійно відчувати захист

 

Залишити відповідь

© 2013 Гімназія. Всі права захищені.
Powered by