Українська – то моя рідна мова!

Як  море починається з річки, так українське слово – з писемності. Наше слово набирало сили на пергаментах Нестора Літописця, шліфувалося у творах Григорія Сковороди, Івана Мазепи, поглиблювалось під пером Івана Котляревського.

Рідне слово. Воно бринить, хвилює душу. Бо мова українська – то невичерпне джерело, скарбниця народного духу.

21 лютого – це один із тих днів, коли кожен має змогу відчути себе частиною свого великого народу, посіяти у своєму серці хоча б одну зернину любові до рідної мови.

Усі ми повинні пам’ятати і дбати про те багатство, яке є у кожного із нас, його ми не завжди цінуємо, поважаємо, інколи просто зневажаємо і не завжди розуміємо, що без нього не можемо жити. І багатство це – наша мова. То ж давайте покажемо, що ми – цивілізоване суспільство, ми – душа України. Говорімо українською! Зі святом Вас!

На щастя, на долю – українською мовою

До міжнародного Дня рідної мови працівники дитячої бібліотеки міста Лиман підготували та провели пізнавальний захід для учнів  1 класу. Першачки змагалися у знанні ввічливих слів, швидкій промові скоромовок, тлумаченні прислів’їв про мову.  А ще – виклали на дошці кольоровий віночок зі слів, які характеризують рідну мову. Кожна квітка – слово. Виявилося, що наша мова і щира, і милозвучна, і барвиста… Ще багато-багато інших епітетів підібрали до слова «мова» маленькі  учні. Свято супроводжували зворушливі пісні про рідну мову.

22 лютого на великих перервах для учнів демонстрували презентацію  і пропонували висловити своє ставлення до рідної мови та продовжити вислови. Долучилися навіть вчителі.

 

До Міжнародного дня рідної мови учні 5 класу провели класну годину «Мовне караоке». Співали українські пісні, згадали, що пісні є народними та авторськими.

Учні 6- А класу провели виховну годину «Мово лебедина, ти одна – єдина». Діти співали пісні, промовляли скоромовки, відгадували мовну вікторину та вгадували фразеологізми, які ровесники показували пантомімою. Було повчально й цікаво.

Учні 6- Б класу провели виховний захід «Пузата хата», приурочений до Міжнародного дня рідної мови. У меню було приготування різних страв-завдань із мови. Змагалися дві команди «Соняшник» та «Калина». Гідно впоралися з завданням обидві команди, проявивши знання та кмітливість. Так тримати!!!

У другокласників пройшов цілий навчальний день, присвячений рідній мові. На уроці математики діти розв’язували приклади і розгадували ребус про рідну мову. На уроці української мови”збирали” букви, утворюючи слова, знайомились із різноманітністю значень слів. На читанні пояснювали фразеологізми і співали караоке пісню про мову.

В одинадцятому класі відбулася година спілкування «Чи модно говорити українською?». Під час перегляду  фільму «Школа» учні знаходили помилки в мовленні героїв, виправляли їх, знаходили українські відповідники. Хлопці класу говорили колоритні компліменти однокласницям, порівнюючи їхню вроду з квітами. Хлопці переконані: як квітка кожному подобається своя,так і дівоча врода. Дійшли висновку: говорити українською модно!!!

Рідне слово є основною ознакою нації, бо формує національний мента-літет, є живим свідком історії народу, зберігає його культурні здобутки, є визначальним чинником життя людини і суспільства. Втрата мови — то втрата самобутності.

До Міжнародного дня рідної мови для семикласників було проведено конкурс «Чи знаю я рідну мову?» Учні перевіряли й поповнювали свої знання з лексики, фразеології, граматики: розв’язували тестові завдання, добирали українські й іншомовні відповідники, вилучали лексичні та граматичні помилки. Роботу виконували в групах, результати демонстрували одне одному, пояснючи власний вибір та усвідомлюючи важливість знання мови. Захід створив можливість ще раз замислитися над роллю слова в житті людини, формувати компетентних мовців,стимулювати їхнє бажання і здатність до самоосвіти, адже для здобувачів освіти  вправне володіння мовою – складова успішного майбутнього, один з інструментів власної реалізації.

Про проєкт «СловОпис» та рідковживані українські слова

Світова спільнота 21 лютого відзначає Міжнародний день рідної мови. У цей день учні 6-х класів познайомилися з проєктом  «СловОпис», започаткованим університетом Грінченка. Метою заходу є  бажання мотивувати  людей спілкуватися українською методом “м’якої українізації”, розповідаєючи  про рідковживані слова української мови.

Спочатку шестикласники  вивчили  добірки матеріалів даного проєкту, а потім у класі поділилися  знаннями про  «забуті» українцями слова, такі як: герць, студня, сабадашки.

Намагалися також пояснити значення неологізмів, як: мурал, зеленкарі, вишиватник.

Зробили висновок:  незвіданого дуже багато. Пам’ятаймо, що без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу. Мова – найважливіший засіб спілкування людей і пізнання світу, передачі досвіду з покоління в покоління.

Вивчаймо рідну мову!

Класи які навчаються дистанційно відзначали День рідної мови на корпоративній платформі.

До Міжнпродного Дня рідної  мови для учнів 1-б класу на платформі «Офіс 365» розміщено інформацію про свято.

До уваги учнів та їх батьків  мультфільм  із серії «Говоримо Українською» та вірш про мову у виконанні ведучих телеканалу «Донбас Lite».

Для тих хто хоче перевірити свої знання про нашу рідну мову  є посилання на відеовікторину “Знавці української мови”.

Переглянули тематичну презентацію та взяли участь у мовній вікторині і учні 4 класу.

А це повідомлення від восьмикласників.

Без мови рідної й народу рідного нема». Повертаймо українській мові роль творця духовного відродження української нації, духовного світу людини.

Бережімо рідне слово, бо в ньому не тільки гомін лісів, переливи струмків, шепіт трав, а й високий дух пращурів, сила нашого сьогодення і поступ майбутній.
Щастя, добра, нових здобутків в ім’я України!
Мова – це історія народу.
В ній відбито все його життя:
Склад душі і звичаї, і побут
З давнини й до нашого життя.
Довго ти пригнічувалась, мово, –
Промайнув тернистий довгий шлях,
Доки стала мовою народу,
Що звучить з любов”ю на вустах.
Мово моя рідна, материнська!
Ти співуча, ніжна і близька.
Хай же дух незгасний український
У житті нас завжди зігріва.
Процвітай же, мово калинова,
І тобі не в”янути в віках:
Мелодійна українська мова –
Чарівний, навік коштовний скарб.
Зі святом Вас, любі друзі!

Залишити відповідь

© 2013 Гімназія. Всі права захищені.
Powered by